Obsah
Renovace Zapletalova kříže září 2016
Renovace Zapletalova kříže září 2016
Pro takzvaný Zapletalův kříž, postavený nad obcí u dnešního větrolamu, jsou magické číselné údaje končící šestkou. V roce 1906 byl nákladem manželů Zapletalových z domu číslo popisné 26 postaven. V roce 2016 byl kompletně renovován.
Renovace byla nutná, došlo totiž k poničení kříže, zřejmě po střetu s automobilem. Ten byl pověstnou poslední kapkou, již dříve jej totiž ničili i vandalové. Obec Sulimov proto přikročila k zásadní, kompletní rekonstrukci, kterou pověřila zkušeného kameníka Jana Ševčíka z Kvasic.
Samotné práce na replice kříže se uskutečnily během letních měsíců. Za materiál byl použit božanovský pískovec (původní kříž byl vyroben z hořického pískovce), který byl pro svou vyhlášenou odolnost použit například i při nedávných opravách pilířů a oblouků pražského Karlova mostu. Jeho předností je také světlá barva, takže kříž nyní barevně lépe ladí s podsadou.
Kámen si Jan Ševčík vybral přímo v lomu. Původní blok měl rozměry 150x105x45 cm a vážil cca 1700 kg. Výsledný kříž s korpusem Krista váží kolem 200 kg, takže při opracování bylo odsekáno téměř 90 procent pískovcové hmoty.
Kříž je složen ze dvou dílů - jeden je zhotoven z jednoho kusu kamene ve tvaru "T", kde svislá část je dlouhá 150 cm, vodorovná 100 cm. K této části se přidala druhá o délce 50 cm. Slovo tvůrce: „Replika kříže byla vyrobena technologií nazvanou tečkování, kdy na originálu i kopii se vytvoří tři pevné body a tečkovacím zařízením se odměřují hloubky a proporce jednotlivých částí. Tato technika se používá pro vytvoření replik v poměru 1:1,“ vysvětlil Jan Ševčík.
V rámci renovace kříže byla provedena i terénní úprava okolí Zapletalova kříže. Místo je nyní vhodné pro zastavení, rozjímání či rozhlédnutí po působivém okolí. Aby již nedošlo k poničení kříže srážkou s automobilem, byly v jeho okolí instalovány čtyři kamenné patníky, které nedovolují autům či zemědělským strojům se k této památce přiblížit.
Náklady na renovaci Zapletalova kříže a úpravu okolí dosáhly výše cca 250 tisíc Kč. Hned 180 tisíc Kč se podařilo zajistit formou dotace z Ministerstva zemědělství ČR.
Poslední aktualizace: 20. 10. 2016 22:04